Czym jest trądzik torbielowaty?

0
1153

Trądzik torbielowaty to częsta choroba skóry, która może powodować duże, głębokie i bolesne pryszcze. Najczęściej występuje u nastolatków i osób młodych, ale równie dobrze może pojawić się w każdym wieku. Trądzik torbielowaty to coś więcej niż zwykły pryszcz – to poważny stan, który może prowadzić do trwałych i trudnych do usunięcia blizn. Osoby zmagające się z trądzikiem torbielowatym powinny niezwłocznie udać się do dermatologa w celu leczenia.

Czym jest trądzik torbielowaty?

Ten stan skóry charakteryzuje się pojawieniem dużych, głębokich i bolesnych pryszczy. Występuje wówczas, gdy gruczoły łojowe pod skórą zostają zablokowane i zaognione. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że guzki te są niezwykle delikatne i mogą łatwo krwawić po dotknięciu lub zadrapaniu. Trądzik torbielowaty najczęściej występuje na twarzy, ale może również występować na szyi, klatce piersiowej i plecach. Ta forma trądziku rozwija się znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Więcej o trądziku torbielowatym znajdziesz na stronie https://www.ducray.com/pl-pl/tradzik/tradzik-guzkowy

Co powoduje ten rodzaj trądziku?

Istnieje kilka czynników, które mogą powodować trądzik torbielowaty. Jedną z częstych przyczyn jest niewłaściwa higiena. Jeśli nie oczyścisz odpowiednio twarzy, sebum i martwe komórki naskórka mogą gromadzić się na skórze i blokować gruczoły łojowe. Może to prowadzić do powstawania znienawidzonych pryszczy. Inną częstą przyczyną jest nadprodukcja sebum. Gruczoły w skórze wytwarzają tą oleistą substancję, która chroni skórę przed wysychaniem i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jednak nadmiar sebum może zatykać gruczoły łojowe na twarzy i prowadzić do wyprysków. Inne czynniki, które mogą powodować trądzik torbielowaty to:

  • brak równowagi hormonalnej,
  • niektóre leki,
  • stres,

Jakie są objawy?

Najczęstszym objawem trądziku torbielowatego jest duży, głęboki i bolesny pryszcz lub grupa pryszczy. Takowe wypryski mogą trwać od kilku dni do kilku lub nawet kilkunastu miesięcy. Co więcej, mogą również pozostawić trwałe blizny na skórze, jeśli nie są odpowiednio leczone. Inne objawy tej choroby skóry to:

  • zaskórniki,
  • zaczerwienienie i stan zapalny wokół pryszczy,
  • obrzęk lub tkliwość gruczołów łojowych, które sprawiają wrażenie wypełnionych płynem,

Jak diagnozuje się trądzik torbielowaty?

Dermatolog przeprowadza dokładne badanie w celu zdiagnozowania trądziku torbielowatego. Ponadto bada skórę i może wykonać biopsję skóry, aby wykluczyć inne stany, takie jak trądzik różowaty lub toczeń. Specjalista będzie również chciał wiedzieć, czy występują dodatkowe objawy oprócz trądziku, takie jak ból lub swędzenie.

Jakie są zabiegi?

Istnieje kilka sposobów leczenia trądziku torbielowatego. Pierwszym krokiem jest odpowiednia profilaktyka i dobre praktyki higieniczne. Obejmuje to mycie twarzy dwa razy dziennie delikatnym środkiem czyszczącym i wodą, stosowanie kremu nawilżającego w celu utrzymania nawilżenia skóry i złuszczanie raz dziennie w celu usunięcia martwych komórek naskórka.

W przypadku trądziku ważne jest, aby nie dotykać, nie wyciskać i nie rozdrapywać powstałych zmian skórnych. Bakterie zawarte w sebum i martwych komórkach skóry mogą rozprzestrzeniać się na inne części twarzy, powodując więcej wyprysków. Należy również unikać zbyt mocnego ściskania lub pocierania skóry podczas mycia – może to powodować blizny. Jeśli to możliwe, powinno używać się produktów zawierających kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, aby zabić bakterie i zmniejszyć stan zapalny.

Osobom zmagającym się z ciężkimi trądzikiem lekarz może przepisać leki niwelujące bakterie i zmniejszające stan zapalny. Te środki lecznicze te mogą obejmować antybiotyki, leki przeciwzapalne i pigułki antykoncepcyjne. W niektórych przypadkach dermatolog może wykonać procedurę zwaną ekstrakcją w celu wyeliminowania bakterii powodujących m.in. trądzik. Inną opcją leczenia trądziku torbielowatego jest leczenie laserowe. Zabieg ten wykorzystuje wiązki laserowe do zabijania bakterii i oczyszczania zablokowanych porów. Jest skuteczny w zmniejszaniu stanów zapalnych i blaknięciu blizn spowodowanych trądzikiem. Ponadto osobom z tłustą cerą dermatolog może zalecić środek do mycia twarzy, który zawiera kwas salicylowy lub kwas glikolowy, aby pomóc w chemicznym złuszczaniu skóry i zmniejszeniu produkcji sebum. W przypadku suchej skóry lekarz może przepisać krem lub balsam przeciwzapalny, który stosuje się codziennie w celu zmniejszenia zaczerwienienia i obrzęku. Dermatolog zaleci również rutynową pielęgnację skóry w przypadku trądziku torbielowatego. Obejmuje to używanie delikatnych środków czyszczących i toników, unikanie ostrych środków czyszczących i produktów, które są zbyt tłuste lub tłuste oraz uważanie, aby nie wyciskać i nie dotykać zmian trądzikowych.

Z kolei w kwestii zaburzeń równowagi hormonalnej, lekarz może przepisać pigułki antykoncepcyjne w celu uregulowania produkcji hormonów. Leki te mogą pomóc w usuwaniu trądziku torbielowatego, zmniejszając produkcję oleju i zabijając bakterie powodujące stany zapalne.

Źródło:

Leave a reply