Gdy plecy odmawiają posłuszeństwa – sprawdzone sposoby na ból

0
478

Niejednego z nas spotkał ból pleców. Silny, przeszywający, uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach często zastanawiamy się, co możemy zrobić, by sobie z nim poradzić. Jakie są na to sposoby? Podpowiadamy.

Co zrobić, gdy bolą plecy?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad najlepszą metodą łagodzenia bólu, musimy znaleźć źródło problemu. Branie tabletek przeciwbólowych na własną rękę może pomóc na chwilę zamaskować ból, jednak nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Podobnie jest w przypadku robienia różnego rodzaju okładów na plecy. Bez względu na to, czy się przewróciłeś lub uderzyłeś, czy nie masz pojęcia, jaka jest przyczyna bólu, udaj się po diagnozę do specjalisty. W przeciwnym razie możesz sobie nawet zaszkodzić. Ból może być spowodowany poważnymi schorzeniami, których nie można pozostawić bez specjalistycznego leczenia. Czasami potrzebna może być nawet operacja. Żadnego bólu nie można bagatelizować.

Jakie sposoby na ból? Poznaj kinesiotaping

Jeśli szukasz dobrego sposobu na walkę z bólem pleców, warto zainteresować się metodą zwaną kinesiotapingiem, czy też plastrowaniem dynamicznym. Ta metoda terapeutyczna polega na przyklejeniu w konkretne miejsca specjalnych taśm. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku różnego rodzaju kontuzji i urazów, gdy np. zdiagnozowano u nas skręcenie stawu lub naderwanie mięśnia. Jest także metodą pomagającą zwalczać obrzęki limfatyczne i bóle pleców i kończyn. Pomaga też osobom z wadami w obrębie kręgosłupa. Niewiele osób wie, ale może być także pomocna w leczeniu blizn. Taki zabieg może wykonać np. fizjoterapeuta we Wrocławiu.

Czym może być spowodowany ból pleców?

Wszelkie dolegliwości bólowe mogą być wynikiem stanu chorobowego, np.:

  • Wypadnięcia dysku, czyli przepukliną krążka międzykręgowego,
  • Złamania kręgu,
  • Urazu jak zwichnięcia lub skręcenia,
  • Zmian zwyrodnieniowych,
  • Chorób reumatycznych.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwe powody. Często odczuwamy ból po przebywaniu zbyt długo w nieodpowiedniej pozycji. Bóle pleców często towarzyszą osobom, które w swojej codziennej pracy zawodowej wiele godzin spędzają za biurkiem lub za kierownicą samochodu. Powodów jest naprawdę wiele.

Czy kinesiotaping jest dla wszystkich?

Kinesiotaping jest metodą, którą z powodzeniem można zastosować nawet u dzieci. Jednak pierw trzeba poznać źródło dolegliwości. Wiele osób decyduje się na wykonywanie tego zabiegu samodzielnie, w zaciszu swojego domu. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie tego profesjonaliście. W przeciwnym razie możemy zafundować sobie powikłania w postaci czerwonych śladów na skórze, przypominających poparzenie. Trzeba też pamiętać, że taśm nie można nosić dłużej niż 7 dni, a pomiędzy kolejnymi zabiegami powinno minąć co najmniej 24 godziny. Należy też dobrze oczyścić plecy z resztek kleju. Mimo wszystko jest to zabieg dość bezpieczny i naturalny, który może być stosowany przewlekle, jeśli nie wystąpiła reakcja alergiczna.

Leave a reply