Leczenie endodontyczne – sposób na zapalenie miazgi zęba

0
1353

Leczenie kanałowe kojarzy się wielu z nas z ogromnym dyskomfortem i długim, bolesnym zabiegiem. Nowoczesna stomatologia stara się jednak maksymalnie ułatwić proces leczenia kanałów zębowych, którego najczęściej nie można uniknąć. Co warto wiedzieć o tym zabiegu i jak sprawić, żeby był odrobinę mniej nieprzyjemny? Poznajmy odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

Na czym polega endodoncja?

Endodoncja mikroskopowa to zabieg, w trakcie którego dochodzi do ekstyrpacji miazgi. Proces polega na usunięciu jej z kanałów zęba. Miazga jest substancją przypominającą galaretę. Zawiera naczynia limfatyczne i krwionośne, nerwy oraz komórki. Po usunięciu miazgi do pracy wkraczają pilniki endodontyczne, które oczyszczają wnętrze kanału korzeniowego zęba. Dodatkowo kanał jest płukany płynami służącymi do irygacji. W ten sposób usuwa się resztki zębiny, a także bakterii.

Po tak dokładnym oczyszczeniu do kanału korzeniowego zęba zostają wprowadzone odpowiednie materiały o charakterze leczniczym. Zabieg nie należy do łatwych. Przeciwnie, istnieje spore ryzyko niepowodzenia i bardzo dużo zależy zarówno od indywidualnej sytuacji pacjenta, jak od umiejętności specjalisty, który wykonuje zabieg.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wbrew powszechnej opinii, leczenie endodontyczne nie jest bolesne przy zastosowaniu znieczulenia. Sprawia to, że jest on praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Możliwe jest jednak odczuwanie pewnego dyskomfortu w trakcie i bólu już po zabiegu.

Co jeszcze warto wiedzieć? Po wykonaniu leczenia kanałowego ząb staje się martwy. Sprawia to, że może być bardziej podatny na ukruszenie. Mimo tego faktu, że zabieg wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, endodoncja jest często najlepszym wyjściem. A przy tym skutecznym. Rozwój technologii sprawia także, że z każdym rokiem procesy te są coraz bardziej bezpieczne. Nie warto więc czekać, aż problem stanie się poważniejszy. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym lepiej dla nas i dla naszych zębów.

Leave a reply