Pompa ciepła — jak działa? Czy warto ogrzewać nią dom?

Pompy ciepła uznaje się za jeden z bardziej wydajnych sposobów ogrzewania domu. Wzrost popularności tego rozwiązania w ostatnich latach spowodowany jest kilkoma ważnymi czynnikami. Dlaczego zainteresowanie tą metodą wciąż rośnie?
Pompa ciepła — co to?
Pompa ciepła wyglądem i zastosowaniem nieco przypomina duży kocioł gazowy, jednak zasady jej działania są znacznie inne. To urządzenie grzewcze pobiera energię cieplną ze środowiska. W zależności od wybranego wariantu może ją ściągać z gruntu, powietrza lub wody. Do jej funkcjonowania niezbędny jest prąd elektryczny. Przy niewielkiej jego ilości pompa ciepła Wrocław otrzymaną energię przekształca w postać nadającą się do ogrzewania czy też chłodzenia pomieszczeń. Dzięki jej działaniu bezproblemu podniesiemy również temperaturę wody w budynku. Ze względu na poziom skomplikowania pracy tego mechanizmu nie jest to łatwe w montażu urządzenie, jednak ostateczne użytkowanie okazuje się bardzo intuicyjne. Umożliwia to głównie opcja zdalnego sterowania, dzięki czemu wszelkie informacje o jej stanie mamy w aplikacji na telefonie.
Jak działa pompa ciepła?
Warto zauważyć, że pompa ciepła pracuje w obiegu zamkniętym. Ponadto niezależnie od wybranego modelu schemat i poszczególne elementy budowy są do siebie podobne. W każdym przypadku wyróżniamy trzy obiegi, czyli obieg solanki, czynnika chłodzącego oraz grzewczy. Dane cyrkulacje odbywają się na różnych poziomach przepływu i przekształcania energii. Należy zwrócić uwagę, że wszystkie te etapy dotyczą płynu, który jest nośnikiem energii. W przypadku tych gruntowych i powietrza stosuje się roztwór glikolu, natomiast w ostatnim z rodzajów wodę. Jeżeli chcesz zgłębić ten temat, sprawdź jak działa pompa ciepła
Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła?
Oferowane na rynku modele oraz typy pomp ciepła różnią się między sobą określonymi parametrami i wymaganiami. Z tego powodu, zanim zdecydujemy się na dany produkt, warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę. Na uwagę zasługuje:
- moc;
- wielkość;
- żywotność;
- poziom hałasu;
- wydajność grzewcza;
- wymogi konserwacyjne;
- współczynniki COP, SCOP, SPF.
Te informacje dobrze jest zastosować względem wymiarów naszego domu i charakterystyki jego otoczenia. Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie decydowanie się na urządzenie o zbyt dużej mocy, gdyż może to przyczynić się do zwiększenia kosztów inwestycji i zmniejszenia żywotności pompy ciepła.
Czy warto się na nią zdecydować?
Urządzenie grzewcze w formie pompy ciepła przeważnie cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Dużym plusem jest jej autonomiczność, gdyż nie wymaga częstego czyszczenia czy ładowania opału. Ponadto ryzyko wybuchu czy zaczadzenia obniża się prawie do zera. Dodatkowym bonusem może być jej ekologiczny charakter oraz oszczędność w eksploatacji. Warto zwrócić uwagę, że żywotność w tym przypadku często dochodzi do blisko 30 lat. Te determinanty sprawiają, że duża część społeczeństwa decyduje się na pompę ciepła w swoim domu.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.