Czy zaburzenie rytmu serca to powód do zmartwień?
Pewnie wiele razy od wielu specjalistów i od osób życzliwych słyszałeś porady dotyczące tego, jak zachować zdrowe serce: ćwicz, dobrze się odżywiaj, nie pal. I chociaż ważne jest, aby każdy dbał o swoje serce, jeszcze ważniejsze stają się te porady, jeśli pojawia się u Ciebie zaburzenie rytmu serca. Nieregularne bicie serca, znane też jako arytmia, występuje, gdy serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. Wiele arytmii jest nieszkodliwych i nie wymaga leczenia, ale niektóre powodują poważne objawy lub są oznakami poważniejszych problemów zdrowotnych.
Jak utrzymać zdrowie, gdy występuje zaburzenie rytmu serca
Coraz więcej osób odczuwa różne zaburzenie rytmu serca. Ten stan nie jest powodem do odczuwania szczególnego zagrożenia, jednak jest pewnym wskazaniem, że należy dokonać pewnych zmian w rozkładzie swoich zajęć, aby skutkiem arytmii nie był większy problem. Dlatego jeśli masz arytmię, powinieneś przestrzegać pewnych nakazów i zakazów dotyczących utrzymania zdrowego serca. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci żyć zdrowo i bezpiecznie.
Jeśli masz zaburzenie rytmu serca uważaj na ilość wypijanej kawy
Jeśli kochasz kawę lub napoje energetyczne, zwróć szczególną uwagę na to, ile tego typu substancji wlewasz w siebie w ciągu dnia i o jakiej porze. Różne rzeczy wywołują arytmie u różnych osób, więc nie zawsze dokładnie wiadomo, co może stać się przyczyną wywołującą zaburzenie rytmu serca. Warto monitorować to, co się dzieje, gdy pijesz napoje z dużą ilością kofeiny, np. kawę. Dla niektórych ludzi kawa nie stanowi żadnego problemu. W przypadku innych już jedna filiżanka może wywołać arytmię. O ile nie masz arytmii po jednej filiżance, nie musisz całkowicie rezygnować z kawy. Ale lepiej trzymać się tylko jednej lub dwóch filiżanek dziennie, jeśli chcesz uniknąć późniejszych problemów.
Co do napojów energetycznych, zdecydowanie warto ich unikać. Podczas gdy filiżanka kawy zawiera około 100 mg kofeiny, niektóre napoje energetyczne mogą zawierać do 242 mg na porcję (a przy niektórych napojach jest więcej niż jedna porcja na pojemnik). Wykazano również, że napoje energetyczne zwiększają ciśnienie krwi i powodują zaburzenie rytmu serca.
Alkohol może wywołać zaburzenie rytmu serca
Z alkoholem jest podobnie jak z kofeiną — niektóre osoby, u których występuje zaburzenie rytmu serca mogą go tolerować, a inne nie. Warto ogranicz spożycie alkoholu do jednej porcji, a nawet jeszcze mniej, jeśli arytmia jest spowodowana osłabieniem serca lub wcześniejszym zawałem serca.
Sszczególnie ważne jest monitorowanie spożycia alkoholu i ograniczenie jego spożycia, jeśli masz pewien rodzaj arytmii zwany migotaniem przedsionków. Wiadomo, że alkohol powoduje migotanie przedsionków, a ostatnie badania wykazały, że zarówno upijanie się, jak i umiarkowane picie mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków.
Aktywność fizyczna to zawsze dobry pomysł
Ćwiczenia są zawsze dobre dla twojego serca, a nieregularne bicie serca nie musi cię powstrzymywać. Musisz jednak zachować szczególną ostrożność. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało jest napompowane adrenaliną. Niektóre rodzaje ćwiczeń mocno zwiększają poziom adrenaliny, a niektóre arytmie pogarszają się przy zbyt dużej ilości adrenaliny.
Chociaż rodzaj ćwiczeń, które możesz wykonywać, zależy od arytmii, zasadą jest wybór cardio zamiast podnoszenia ciężarów. Wszystko, w czym musisz podnieść wagę, może niepotrzebnie stresować Twoje serce. Zamiast tego lepiej spróbować cardio lub jogi. Wielu pacjentów uważa, że joga jest bezpieczna nie tylko w przypadku arytmii – może w rzeczywistości pomóc w zapobieganiu arytmii.
Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. Nikt nie chce, abyś robił sobie krzywdę ani narażał się na arytmię, ale nie warto też, abyś przestał ćwiczyć. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby opracować najbezpieczniejszy dla ciebie plan. Skutkiem ćwiczeń może być też zrzucenie zbędnych kilogramów. Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii lub innych problemów z sercem.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.