Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

0
642

Alkoholizm przez WHO określany jest jako postępująca choroba, która stopniowo wyniszcza organizm, a w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. Uzależnienie od alkoholu może dawać nie tylko psychiczne, ale i fizyczne objawy, które sprawiają, że osoba chora sięga po kolejne dawki napojów wyskokowych. Bardzo ważne, by alkoholik w odpowiednim momencie zdał sobie sprawę ze swojego problemu i podjął leczenie.

Kiedy warto poprosić o pomoc?

Nie ma co ukrywać, większość osób pijących stale zaprzecza swojemu problemowi, a do uzależnienia przyznaje się dopiero wtedy, kiedy alkohol zdążył już zniszczyć całe ich życie – zdrowie, relacje i psychikę. Objawy, które powinny skłonić osobę chorą do sięgnięcia po pomoc to między innymi ciągłe łaknienie alkoholu, którego nie da się pohamować i rosnąca tolerancja na jego działanie. Dla osoby uzależnionej alkohol staje się najważniejszy. Znaczenie tracą relacje z innymi ludźmi, dotychczasowe hobby, obowiązki zawodowe i negatywne skutki nadmiernego spożycia. Wszystkie te objawy mogą świadczyć, że dana osoba ma problem alkoholowy i wymaga profesjonalnego wsparcia.

W jaki sposób leczyć chorobę alkoholową?

Warto podkreślić, że alkohol to choroba, której leczenie powinno odbywać się przy wsparciu specjalistów. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii warto sprawdzić lokalizacje ośrodków leczenia uzależnienia, tak aby móc wybrać odpowiedni.

Badania już dawno wykazały, że leczenie alkoholizmu w domu na własną rękę jest zwyczajnie nieskutecznie – chory często poddaje się już na etapie detoksu, kiedy tylko pojawią się dokuczliwe objawy odstawienia. Specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień gwarantują największą szansę na sukces – jednak warunkiem rozpoczęcia leczenia jest abstynencja – przed rozpoczęciem terapii chory musi odstawić alkohol i przejść przez etap detoksu.

Etapy leczenia alkoholizmu

Można powiedzieć, że terapia dla alkoholików odbywa się zgodnie z ustalonym planem. Najważniejsze jej etapy to:

  • uświadomienie sobie problemu przez alkoholika – musi przyznać sam przed sobą, że potrzebuje pomocy,
  • diagnostyka – lekarz zaleca wykonanie podstawowych badań, chory otrzymuje także wsparcie psychoterapeuty i przechodzi przez testy psychologiczne,
  • dobór optymalnego sposobu terapii – uzależniony od stanu fizycznego, kondycji psychicznej oraz fazy choroby,
  • terapia grupowa i indywidualna – umożliwiają przepracowanie problemów i dają wsparcie osób z podobnymi problemami i doświadczeniami,
  • przygotowanie zaleceń do stosowania po terapii, dzięki którym chory będzie mógł wytrwać w trzeźwości.

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Leczenie uzależnienia od alkoholu to długotrwały i bardzo złożony proces. Nie da się z góry określić, jak długo potrwa terapia, ponieważ jej czas zależny jest od indywidualnej motywacji pacjenta, wsparcia najbliższych, fazy alkoholizmu oraz innych czynników. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samo zakończenie turnusu w ośrodku nie oznacza sukcesu – walka o dalsze życie w trzeźwości dopiero się rozpoczyna i wcale nie jest łatwa.

Leave a reply