Zakres działań podologa

0
879

Podolog i kosmetyczka na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie – obie specjalności koncentrują się na dbaniu o piękne stopy i paznokcie klienta. Jednak podologa wyróżnia medyczny wymiar pracy. Sprawdźmy, kim jest i jakie stoją przed nim działania.

Kim jest kosmetyczka?

Musi ukończyć szkołę zawodową policealną, gdzie uczy się, jak prawidłowo pielęgnować ciało. Jej zabiegi skupiają się na upiększaniu, odmładzaniu i profilaktyce twarzy, szyi, dekoltu, rąk i wreszcie stóp. To właśnie u kosmetyczki przeprowadzimy zabiegi koncentrujące się na poprawie wyglądu – na przykład depilację, hennę brwi, lifting twarzy, peeling, manicure, kurację kwasami, wykonanie makijażu okazyjnego czy ślubnego. Nie wykona jednak pedicure leczniczy Warszawa, którego działanie koncentruje się stricte na zdrowiu stóp klienta, zwłaszcza jeśli cierpi ona na choroby i dolegliwości takie jak cukrzyca, płaskostopie, żylaki czy miażdżyca. Zakres wiedzy dobrej kosmetyczki jest na tyle szeroki, że powinna ona wiedzieć, kiedy klient powinien skonsultować się z lekarzem (na przykład dermatologiem) i uświadomić go o tym.

Kim jest podolog?

Zajmuje się diagnozą, profilaktyka oraz leczeniem dolegliwości chorobowych dotykających stóp pacjenta. Do Podologia Warszawa zgłaszają się z brodawkami na stopach wywołanymi przez wirus HPV, wrastające paznokcie w obrębie dużego palca, z grzybicą, z przebarwieniami paznokci wywołanymi przez bakterie, z wadliwym ustawieniem kości (modzelami), odciskami, pękającymi i suchymi piętami, z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem na stopach. Podolog nie jest lekarzem, lecz ekspertem, którego działania koncentrują się nie tylko na estetyce stóp i paznokci, ale też na ich zdrowiu. Z tego powodu zabiegi polecane są sportowcom, kobietom narażonym na długie noszenie butów na wysokim obcasie, kobietom w ciąży oraz wszystkim zmagającym się z cukrzycą.

Jak przebiega wizyta u podologa?

Do istotnych punktów wizyty trzeba wymienić:

  • wywiad na temat naszych dolegliwości, chorób, przyjmowanych leków, trybu życia, diety, wyborów kosmetycznych,
  • ocena stanu skóry stóp i paznokci,
  • sprawdzenie sposobu chodzenia pacjenta, kształt i symetrie stóp, ruchomości stawów,
  • diagnoza i wyznaczenie ścieżki leczenia,
  • zabieg podologiczny.

Jak wygląda zabieg podologiczny?

Podstawowy zabieg podologiczny działa leczniczo i profilaktycznie na wrastające paznokcie czy odciski. Właśnie wtedy specjalista wykryje wszelkie inne nieprawidłowości w obrębie twoich stóp i paznokci oraz da wskazówki, jak przeprowadzać stosowną pielęgnację.

W czasie zabiegu następuje moczenie i dezynfekcja stóp, a następnie obcinanie i wyrównywanie płytki paznokciowej oraz odsuwanie skórek, jak również oczyszczanie ze zrogowaceń, usuwanie zgrubień z pięt, a na koniec wcieranie odpowiedniego preparatu.

Jak zatem widać, aby przygotować się do takiego zabiegu, usuńmy lakier z paznokci, a bezpośrednio przed wizytą nie obcinajmy ich ani nie piłujmy, nie ścierajmy pumeksem pięt ani bocznych części stopy, nie wcierajmy własnych kosmetyków.

Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warto. Otóż tak, wizyta u podologa może być jedyną w swoim rodzaju okazją do pozbycia się uciążliwych problemów, z którymi żadna kosmetyczka by sobie nie poradziła.

Leave a reply