Jak wybrać portfel bitcoin?

0
1164

Postępująca adopcja bitcoina do codziennego życia sprawia, że do naszej dyspozycji pozostaje coraz szerszy wybór różnorodnych portfeli. Dobry portfel bitcoin powinien łączyć dwie cechy: bezpieczeństwo, a także funkcjonalność. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie rozwiązania aktualnie proponują nam deweloperzy rozwijający technologię blockchain. Jaki portfel sprawdzi się najlepiej?

Wyróżniamy wiele serwisów oraz giełd kryptowalutowych, które posiadają własny portfel bitcoin. Przeglądarkowy wallet jest obsługiwany z poziomu przeglądarki internetowej. Wystarczy stworzyć konto, skonfigurować ustawienia bezpieczeństwa i już możemy cieszyć się funkcjonalnym portfelem bardzo wygodnym w codziennych płatnościach. Należy zadbać o silne hasło oraz o weryfikację dwuczynnikową, ponieważ portfel przeglądarkowy jest narażony na ataki ze strony hackerów.

Bezpieczny portfel bitcoin na komputer i smartfona

Dużą popularnością cieszy się portfel desktopowy, które może pracować w trybie offline (wyłączony portfel jest nieaktywny w sieci, a co za tym idzie, nie jest narażony na ataki). To specjalne programy, które możemy zainstalować na naszym komputerze. Wystarczy staranna konfiguracja i możemy go wykorzystywać podobnie, jak portfel przeglądarkowy. Absolutną klasyką, jeśli chodzi o Bitcoina jest Electrum. Godnym polecenia portfelem jest także Exodus.

Coraz większa liczba lokali stacjonarnych obsługuje płatności kryptowalutowe. W związku z tym, bardzo popularny jest mobilny portfel bitcoin, który umożliwia nam zapłacenie za zakupy lub obiad w restauracji. Jest to aplikacja przystosowana do przechowywania oraz obsługi kryptowalut. Popularne propozycje to Exodus, Edge oraz Bitcoin Wallet.

Aktualnie, najlepszą opcją jest sprzętowy portfel bitcoin, który pozostaje w środowisku offline, a jednocześnie, pozwala na szybkie płatności w codziennym życiu. Swoim wyglądem przypomina pendrive i obsługuje kilkaset różnorodnych kryptowalut. Najbardziej popularnymi firmami zajmującymi się produkcją portfela sprzętowego są: Ledger oraz Trezor. Jaka jest wada tego rozwiązania? Najnowsze urządzenia mogą kosztować nawet ponad 500 złotych.

W jaki sposób działa portfel bitcoinowy?

Na koniec warto powiedzieć kilka słów o tym, w jaki sposób działa portfel btcoin. Niezależnie od wybranego rozwiązania, posiada przypisany adres złożony ze skomplikowanego ciągu liczb, liter oraz znaków specjalnych. Jest to adres do sieci blockchain, w której funkcjonuje dana kryptowaluta. Jest to odpowiednik numeru konta w banku. Korzystając z tego adresu możesz zlecić transakcję, która zostanie zrealizowana zazwyczaj w przeciągu kilkunastu minut w przypadku bitcoina, natomiast nowoczesnych kryptowalut w przeciągu sekund.

Absolutnym priorytetem jest właściwe zabezpieczenie portfela bitcoinowego. Należy ustawić mocne hasło oraz zadbać o weryfikację dwuczynnikową (hasło potrzebne do zalogowania przychodzi np. na numer telefonu). Jeśli chodzi o portfel mobilny, mile widziane są takie udogodnienia, jak logowanie za pośrednictwem odcisku palca lub skanu twarzy. Odpowiednia konfiguracja portfela zmniejsza ryzyko stania się ofiarą hackerów.

Leave a reply