Czy pijąc herbatę nawadniam organizm?

0
736

Herbata to napój, który towarzyszy nam od wielu wieków. Herbatę pijemy rano przy śniadaniu, jeśli nie decydujemy się na kawę. Po obiedzie pijemy herbatę na trawienie, a po południu jemu przy niej ciastko. Herbatę na uspokojenie pijemy wieczorem, przed snem. Ciągle jednak słyszymy o piciu zwykłej wody. Woda zawiera w sobie wiele składników, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. W ciągu jednego dnia, w zależności oczywiście od naszej masy ciała, wieku czy rodzaju wykonywanej pracy, powinniśmy wypijać około 2,5 litra wody. Jak ma się sprawa z piciem wody i piciem herbaty? Czy kilka szklanek herbaty jest tym samym samo, co litr wody? Dla osób, które na co dzień nie piją wody, wypicie prawie trzech litrów płynów w ciągu dnia wydaje się prawie niemożliwe. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czy picie herbaty liczy się do nawadniania organizmu oraz jakie zalety płyną z codziennego picia herbaty.

Czy herbata nawadnia mój organizm?

Wszyscy wiemy, że herbata jest napojem bardzo moczopędnym. Zawiera przy tym dość dużą ilość kofeiny. Dużą ilość kofeiny zawiera również kawa. Właśnie dlatego koneserzy herbaty i kawy boją się, że ich organizm nie jest wystarczająco nawodniony. Nic bardziej mylnego! Jeśli kochasz pić codziennie herbatę, nie musisz martwić się, że Twój organizm nie będzie wystarczająco nawodniony. A więc odpowiadając na pytanie, czy herbata nawadnia organizm – tak. Herbata nawadnia organizm tak samo dobrze jak woda. Jeśli w ciągu dnia zapominasz sięgać regularnie po butelkę wody, ale często pijesz herabtę – Twój organizm jest z pewnością wystarczająco nawodniony – nie musisz martwić się o to, że Twoje ciało będzie odwodnione.

Działanie nawadniające czarnej herbaty w porównaniu z działaniem nawadniającym wody jest dokładnie takie samo – zostało to potwierdzone w badaniach naukowych. W badaniach krwi i moczu u osób spożywających wodę lub herbatę nie zauważono znaczących różnic. Dlatego, możesz śmiało pić herbatę zamiast wody, ponieważ oba płyny nawadniają Twój organizm tak samo.

Zalety picia herbaty

Każdy mówi bardzo wiele o licznych zaletach picia wody. Co jeśli Ty bardziej wolisz pić herbatę? Czy musisz zrezygnować z wszystkich korzyści płynących z picia wody? Oczywiście, że nie! Jest tak wiele różnych rodzajów herbat – każdy z nich niesie ze sobą inne korzyści.

Czarna herbata działa pobudzająco, obniża ciśnienie krwi, poprawia trawienie, a nawet chroni zęby przed próchnicą. Najlepiej pić ją jak najcieplejszą, ponieważ wtedy zachowuje najlepszy smak. Zielona herbata może z powodzeniem zastąpić kawę, ponieważ niesamowicie skutecznie stawia nas na nogi. Posiada bardzo dużą zawartość teiny – teina jest herbacianym odpowiednikiem kofeiny, która znajduje się w kawie. Biała herbata znacznie wzmocni Twoją odporność. Nazywana przez wielu eliksirem młodości, zawiera antyoksydanty i działa orzeźwiająco. Żółta herbata serwowana była na dworach królewskich, przez co do dziś uważana jest za ekskluzywną.

Picie herbaty niesie za sobą wiele korzyści – nie musisz z niej rezygnować – wręcz przeciwnie!

Jak prawidłowo parzyć herbatę?

Z herbaty najlepiej wydobędziesz to, co w niej zawarte dzięki odpowiedniemu procesowi parzenia. Jeśli nauczysz się prawidłowo parzyć herbatę, będziesz mógł z niej wydobyć niepowtarzalny smak, piękny kolor, zapach i wszystkie składniki w niej zawarte, które zadziałają na korzyść Twojego organizmu. W parzeniu herbaty bardzo ważny jest stan wody, jakiej do tego używasz. Nie może ona być zbyt złej jakości, ponieważ może zabić to smak herbaty. Woda nie powinna być przegotowana, a jedynie w okolicach 100 stopni Celsjusza. Nie mniejsze znaczenie w parzeniu herbaty ma czas. Czarną i zieloną parzymy przez 2-3 minuty, białą maksymalnie 7 minut, czerwoną również około 3 minuty. Najdłużej, bo nawet ponad 7 minut parzy się herbatę rooibos.

Wiesz już, jakie zalety niesie za sobą picie herbaty – być może nawet większe, niż picie wody. Herbata towarzyszy nam od wieków przy ważnych uroczystościach – nie zapominajmy o niej na co dzień.

Leave a reply