Badanie USG szybkim i skutecznym narzędziem pomocnym przy diagnozowaniu

0
973

Profilaktyka powinna stać się stałym elementem naszej codzienności. Ze względu na to, że mamy dostęp do wielu różnych badań diagnostycznych, zyskujemy możliwość rozpoznania wielu chorób już na wczesnym etapie. Dzięki temu otrzymujemy czas, niezbędny na wytyczenie przez lekarzy drogi postępowania. Każdy z nas powinien wykonywać regularnie jedno z najbezpieczniejszych badań – USG. Dlaczego warto wykonywać badanie USG i jak się do niego przygotować?

Dlaczego warto wykonywać badanie USG?

Podczas badania ultrasonografem można wykryć bardzo wiele schorzeń i to nawet na wczesnym etapie, pozwalającym jeszcze wdrożyć wiele metod leczenia. Co bardzo ważne, przeprowadzenie USG piersi, jamy brzusznej, układu moczowego, czy innego narządu jest w pełni bezpieczne, dzięki czemu można je przeprowadzać tak często, jak potrzeba. Dlatego właśnie jest ono regularnie wykonywane podczas ciąży – ze względu na to, że fale ultrasonografu nie wpływają ani na dorosłego człowieka, ani na nienarodzone dziecko.

Badanie USG – których narządów warto wykonywać?

Ultrasonograf jest urządzeniem, które pozwala zbadać naprawdę wiele narządów. Regularnie powinniśmy poddawać się badaniom USG m.in..:

  • tarczycy
  • piersi
  • jamy brzusznej
  • serca ( badanie USG w tym wypadku nazywane ECHO serca)
  • piersi
  • układu rodnego
  • układu moczowego

Najwięcej przygotowań potrzeba przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej – przystąpienie do diagnostyki koniecznie musi być poprzedzone 6 godzinami bez spożywania posiłków, dlatego najlepiej umawiać się na nie w godzinach porannych, w szczególności, jeżeli chodzi o przeprowadzenie go u dziecka. Przed badaniem USG brzucha niezbędne jest także pozbycie się nagromadzonych w nim gazów, które mogą ograniczać widoczność diagnoście – już kilka dni przed badaniem można przyjmować delikatne preparaty przeznaczone właśnie dla osób przed USG. Przed badaniem USG dróg moczowych konieczne będzie wypełnienie pęcherza moczowego – w tym celu najczęściej zaleca się przyjęcie litra do półtora wody i niekorzystanie z toalety przed badaniem. Dzięki temu wszystkie narządy, które podlegają ocenie lekarza się uwidaczniają.

USG piersi Warszawa

Bardzo ważne dla zdrowia każdej kobiety jest regularne przeprowadzanie badania USG piersi. Kobiety młodsze w wieku rozrodczym nie powinny wykonywać badania mammograficznego, dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniu USG. Fale ultrasonograficzne uwidocznią wszystkie nieprawidłowości np. guzki, torbiele, które nie zawsze są wyczuwalne podczas samokontroli piersi. Jeżeli jednak podczas badania własnego kobieta, albo czasem zupełnie przypadkiem jej partner zauważy zmianę w fizjonomii piersi, jest to sygnał do bezzwłocznego zgłoszenia się do lekarza. To badanie nie wymaga żadnego przygotowania. USG piersi jest jednym z najbardziej podstawowych badań, które pomaga w profilaktyce raka piersi.

Jeżeli szukają państwo możliwości wykonania badania USG, przeprowadzonego przez specjalistę w Warszawie, zapraszamy do Rex Medica. Nie czekaj, aż choroba zacznie dawać poważne objawy, badaj się profilaktycznie.

Leave a reply