Jakie badania trzeba a jakie warto wykonać w ciąży?

0
1933

Ciąża to czas, w którym kobieta staje przed mnóstwem zadań do wykonania. Trzeba zadbać o wyprawkę dla dziecka, przygotować pokoik, przejść przez szkołę rodzenia, jednak kwestią, która powinna być najważniejsza dla przyszłej mamy jest zdrowie jej oraz rozwijającego się pod jej sercem nowego życia. W ciągu 9 miesięcy ciąży trzeba wykonać bardzo wiele badań. Które z nich są obowiązkowe, a które warto zrobić dobrowolnie?

Obowiązkowe badania w czasie ciąży – jakie i kiedy je wykonać?

Pierwsze badania powinny zostać wykonane przed upływem 10 tygodnia ciąży. Wiele z tych badań będzie się kilkukrotnie powtarzać aż do końca ciąży, jakie badania musi wykonać ciężarna kobieta wymienia również mamaimaluch.pl. Bardzo często lekarz ginekolog zleca je podczas pierwszej wizyty potwierdzającej zajście w ciążę. Są to badania diagnostyczne, a część z nich trzeba powtórzyć również w kolejnych trymestrach. Każda ciężarna powinna zatem wykonać:

  • morfologię krwi,
  • badanie grupy krwi i czynnika Rh,
  • badanie przeciwciał odpornościowych dla antygenów krwinek czerwonych,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie cytologiczne (jeśli nie było wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy),
  • badanie VDRL (test przesiewowy w kierunku kiły),
  • badanie na obecność wirusów HIVi HCV,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM ),
  • badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM),
  • oznaczenie TSH.

Ponadto konieczna jest wizyta kontrolna u stomatologa. W niektórych wypadkach wykonuje się również badanie ultrasonograficzne, mające na celu wykluczenie ciąży pozamacicznej.

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG, którego celem jest ocena budowy płodu oraz wykrycie ewentualnych wad genetycznych, w niektórych wypadkach wykonywany jest również test PAPP-A. W tym czasie ma również miejsce pierwsze badanie prenatalne, jednak nie jest ono obowiązkowe dla każdej kobiety. Jeśli lekarz prowadzący ciąże nie da skierowania na to badanie, to nie trzeba go wykonywać, jednak większość kobiet i tak się na nie decyduje. Nowością jest wprowadzenie ankietowego badania oceniającego ryzyko i nasilenie objawów depresji u kobiet w ciąży.

Pomiędzy 15 a 26 tygodniem ciąży powtórzona powinna być morfologia krwi i ogólne badanie moczu, a także badanie USG i ocena czynności serca płodu. W tym czasie wykonuje się także drugie badanie prenatalne. Między 24 a 26 tygodniem ciąży przeprowadza się badanie glukozy na czczo. W niektórych przypadkach konieczne jest również powtórzenie badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Lekarz ginekolog powinien również badać podczas wizyt ciśnienie krwi oraz sprawdzać masę ciała kobiety.

Obowiązkowe badania po 26 tygodniu ciąży

Po upłynięciu 26 tygodnia ciąży większość badań, które są wykonywane stanowią powtórkę z wcześniejszych. Ich celem jest stała kontrola stanu zdrowia ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Poza takimi badaniami jak pomiar ciśnienia tętniczego, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie ultrasonograficzne oceniające wzrost płodu i jego dobrostan, należy wykonać także przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–), w przypadku występowania wskazań – podanie immunoglobuliny anty-D (28–30 tydzień ciąży). Ponadto do 37 tygodnia ciąży ocenie poddawane są wymiary miednicy, ruchy dziecka, a także ryzyko ciążowe. Badania laboratoryjne, które wykonywane są przed 38 tygodniem ciąży to:

  • badanie antygenu HBs (zakażenie WZW t. B),
  • badanie HIV,
  • posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących- Streptoccocus Agalactiae,
  • badanie VDRL, HCV w grupie kobiet ze zwiększonym populacyjnym ryzykiem.

Leave a reply