Kiedy udać się do neurochirurga?

Nie raz zastanawiamy się, czy nawracające bóle głowy, czy problemy z koncentracją to wystarczające objawy, aby skierować się do specjalisty. Czasami też zbywamy pewne dolegliwości, tłumacząc je stresem lub zmęczeniem. Niekiedy kończy się to ostateczną interwencją lekarza. Kiedy więc udać się do neurochirurga?
Kim jest neurochirurg?
Neurochirurg to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego. To do niego trafiają pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi widocznych skutków. Jego działanie ma polegać na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, mającego wyeliminować albo w niektórych przepadkach jedynie zmniejszyć dokuczliwe objawy choroby. Neurochirurg Gdańsk zazwyczaj zajmuje się schorzeniami zahaczającymi o obszary mózgowia, rdzenia kręgowego, układów naczyniowych czy nerwów obwodowych, które wymagają inwazyjnej interwencji. Wśród takich operacji znajdziemy m.in. usuwanie przepukliny, pozbywanie się wodogłowia czy wycinanie guza mózgu.
Czym różni się neurochirurg od neurologa?
Neurochirurgia, jak i neurologia to bardzo zbliżone do siebie dziedziny medycyny. Obie zajmują się układem nerwowym i wszystkim, co z nim ściśle związane. Różnice natomiast stają się zauważalne, gdy dochodzi do metody leczenia danych schorzeń. Neurolog stara się podejmować działania zachowawcze, z tego powodu, gdy się do niego z dolegliwościami na tle neurologicznym, uzyskamy wsparcie w postaci recepty na określone leki. Neurochirurg natomiast zajmuje się pacjentami z trudniejszymi przypadkami, gdzie leczenie wymaga interwencji inwazyjnej, czyli drobnego zabiegu czy nawet operacji. Zazwyczaj z tym pierwszym spotkamy się na początku kuracji, natomiast z tym drugim będziemy odczynienia, jeżeli nasz stan się pogorszy.
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Neurochirurg zajmuje się poważnymi schorzeniami układu nerwowego, dlatego powinniśmy się do niego zgłosić, gdy zdiagnozowano u nas:
- guzy mózgu i nowotworowe zmiany;
- urazy kręgosłupa czy rdzenia kręgowego;
- choroby naczyniowe mózgu lub naczyniaki;
- nadciśnienie wewnątrzczaszkowe;
- wodogłowie;
- dyskopatię.
W takich sytuacjach lekarz podejmie odpowiednią metodę leczenia oraz rozpocznie proces obserwacji zmian. Warto skorzystać z takich wizyt w prywatnych placówkach medycznych, gdzie otrzymamy pomoc bez niepotrzebnego stania w kolejkach. Ponadto w takich miejscach kontakt z przyjmującym nas specjalistą jest znacznie łatwiejszy, a na wizytę nie będziemy musieli czekać kilka miesięcy.
Wizyta u neurochirurga a ból głowy
Do neurochirurga możemy się zgłosić nie tylko, gdy zostanie u nas zdiagnozowana poważna choroba. Przykładowo, jeżeli zauważamy u siebie nawracające bóle głowy czy drętwienie i mrowienie kończyn, powinniśmy je traktować jako znaki od naszego organizmu, że dzieje się coś niepożądanego. W takich sytuacjach warto się zgłosić właśnie do tego specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz postara się znaleźć źródło owych dolegliwości. Dzięki szybkiej interwencji możemy zapobiec rozwojowi poważnych chorób.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.