Mięsień gruszkowaty rolowanie – jak prawidłowo je wykonywać?

0
869

Mięsień gruszkowaty rolowanie, to zdanie bardzo często pojawiające się w wyszukiwarkach internetowych. Mięsień gruszkowaty mimo swoich niewielkich rozmiarów może bowiem spowodować bardzo dużo dolegliwości bólowych i złych rzeczy w naszym ciele. Jest to mięsień znajdujący się pomiędzy kością krzyżową, a kością udową. Odpowiedzialny jest on za ruchy naszej miednicy i stawu biodrowego. Jest to bardzo głęboko położony mięsień, znajduje się bowiem pod mięśniami pośladkowymi. Jednak, jeśli jest on bardzo napięty nawet mniej wprawiony terapeuta potrafi wyczuć jego napięcie.

Jak objawia się nieprawidłowe napięcie mięśnia gruszkowatego?

Mięsień gruszkowaty odpowiedzialny jest za ruch rotacji zewnętrznej naszej kończyny dolnej. Stąd, gdy dochodzi do jego nadmiernego napięcia, możemy zaobserwować stawianie stopy podczas chodzenia czy biegania do zewnątrz. Tak to możliwe. Wielu terapeutów w takich chwilach zaczyna leczyć stopę, która nie jest niczemu winna, a to właśnie mięsień gruszkowaty odpowiedzialny jest za stawianie stopy do zewnątrz. W konsekwencji taki chód może w dalszej perspektywie powodować właśnie dolegliwości bólowe stawu skokowego oraz stawu kolanowego, przez ich nieprawidłowe obciążanie. Kolejną, według mniej nieco gorszą rzeczą, lecz szybko wykrywalną jest powodowanie przez mięsień gruszkowaty ucisku na nerw kulszowy.

Jest to nerw, który biegnie od naszego kręgosłupa lędźwiowego po same koniuszki palców stopy. Często zdarza się, że w swoim przebiegu przebija się on przez mięsień gruszkowaty. W momencie zbytniego napięcia tego mięśnia, nerw kulszowy zostaje uciśnięty. Jeśli tego nie przeżyliście nigdy, nie możecie sobie nawet wyobrażać jaki to może być ból. Jest on bardzo podobny do bólu spowodowanego przez rwę kulszową. Potrafi zgiąć człowieka w pół. Utrudnione jest normalne chodzenie, siedzenie czy nawet leżenie. Ból może być na tyle uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jak radzić sobie z bólem mięśnia gruszkowatego? Mięsień gruszkowaty rolowanie

Całe szczęście z mięśniem gruszkowatym możemy sobie poradzić. Jego systematyczne rozciąganie i rolowanie może zdziałać cuda i sprawić, że nigdy nie będziemy mieli do czynienia z konsekwencjami zbyt napiętego mięśnia gruszkowatego. Jeśli chodzi o wyżej wspomnianą frazę: mięsień gruszkowaty rolowanie to jest to bardzo dobra fraza, którą należy wpisać w wyszukiwarkę już przy lekkich dolegliwościach bólowych tej okolicy. Takie rolowanie może nas naprawdę uchronić przed bólem. Mięsień gruszkowaty można rolować specjalnym wałkiem lub piłeczką. Do jego rolowania można też użyć piłeczki do tenisa czy lacrosse. Praktycznie wszystko może służyć za roller, wystarczy, że ma odpowiedni kształt. Uważajcie jednak na pozycję w jakiej się rolujecie. Jeśli nie macie odpowiednio wzmocnionych mięśni posturalnych najlepiej rolowanie wykonywać przy ścianie. Dzięki temu nie będziecie musieli trzymać zbyt napiętych mięśni, a Wasza postawa będzie prawidłowa. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości na temat: mięsień gruszkowaty rolowanie koniecznie skonsultujcie się z fizjoterapeutą lub trenerem.

Leave a reply