Aktywne odchudzanie, czyli co ćwiczyć, aby skutecznie gubić kilogramy!

0
1073

Odchudzanie to złożony i długotrwały proces. Choć większości osób kojarzy się z długą drogą, usłaną licznymi wyrzeczeniami, morderczym wysiłkiem i frustracją, wcale nie musi tak być! Wszystko zależy od właściwego nastawienia i wybrania racjonalnej diety. Istotna w tym procesie jest też aktywność fizyczna. Skutecznie wspomaga odchudzanie, a dodatkowo daje sporo satysfakcji. W tym przypadku jednak również ważne jest dobranie odpowiednich ćwiczeń. Warto postawić na aktywność, którą faktycznie będziemy wstanie polubić, wówczas nie skończy się to krótkotrwałą przygodą. Jakie zatem ćwiczenia na odchudzanie?

Trening cardio, czyli ćwiczenia aerobowe, spalające! 

W ramach treningu cardio, należy dobierać intensywne ćwiczenia, sprzyjające spalaniu kalorii. Do takich należy bieganie, skakanie na skakance, jazda na rowerze, rolkach, a także zajęcia aerobiczne oraz pływanie. Osoby początkujące o słabej kondycji, wystarczy, aby zaczęły od szybkiego marszu. Z czasem należy podnosić poprzeczkę. Dobry, skuteczny trening powinien potrwać minimum 30 minut. Warto przeplatać ze sobą różne aktywności i w miarę możliwości wykonywać je na świeżym powietrzu, czemu z pewnością sprzyjać będzie wiosenna aura. 

HIIT, czyli trening interwałowy o wysokiej częstotliwości!

To trening niezwykle wyczerpujący, ale i skuteczny. Raczej polecany, na etapie, kiedy cieszymy się już względnie dobrą kondycją i wytrzymałością. Polega na przeplataniu przynajmniej dwóch różnych ćwiczeń o zmiennej intensywności. Powinno być to jedno ćwiczenie o intensywnym wysiłku wykonywane przez około 20 – 30 sekund i po nim ćwiczenie o mniejszej, umiarkowanej intensywności, które powinno być wykonywane do 60 sekund. Cały taki trening wystarczy, że potrwa od 10 do 30 minut. Przykłady ćwiczeń, jakie można wykonywać w treningu interwałowym to: sprint z marszem, skakanie na skakance z pompkami, czy też pajacyki z przysiadami. Tak na prawdę ćwiczenia można dowolnie miksować, należy tylko pamiętać, aby łączyć te o dużej intensywności z tymi o umiarkowanej. 

Trening siłowy, również sprzyja odchudzaniu! 

Utrata wagi to nie wszystko. Warto jednocześnie zadbać o jędrne i zdrowo wyglądające ciało. Dlatego, treningi odchudzające należy uzupełnić ćwiczeniami siłowymi, które służą wzmacnianiu mięśni i rzeźbieniu sylwetki. Poza tym ćwiczenia siłowe również sprzyjają przemianom metabolicznym, można zatem uznać, że wykonując je zyskujemy podwójnie. Można je dołączyć do planu treningowego, po zyskaniu już pewnych efektów treningów typowo spalających. Co, ważne ćwiczenia siłowe, można wykonywać również w domowych warunkach. Powinny być to treningi obwodowe, lub na wybrane partię mięśni naprzemiennie. Przykładem ćwiczeń siłowych bez wykorzystywania sprzętu są pompki, klasyczne brzuszki, wznosy tułowia w pozycji leżącej, czy też przysiady. Ćwiczenia siłowe przy wsparciu sprzętu sportowego to na przykład: uginanie przedramion z hantlami, wyciskanie sztangi leżąc, a także wykroki z gumami oporowymi. 

Jak ćwiczyć, aby schudnąć? 

Przede wszystkim racjonalnie i regularnie. Bardzo ważne jest ułożenie treningów, pod własne możliwości i stopniowe podnoszenie poprzeczki. Ma to pomóc uniknąć szybkiej utraty zapału i motywacji, a sprzyjać zdrowiu. Bardzo ważna jest systematyczność! Ćwiczenia odchudzające o umiarkowanej intensywności można wykonywać nawet 6 dni w tygodniu, mowa np. o 30 min. spacerze w formie spokojnego marszu, czy też jeździe na rowerze. Treningi bardziej wyczerpujące najlepiej zaplanować na przynajmniej 3 dni w tygodniu po minimum 1 godzinie. 

Leave a reply