Jaki lekarz nas odwiedzi podczas wizyty domowej?

0
1776

W przypadku wizyty przed zabieg operacyjny lekarz anestezjolog zbiera dokładny wywiad, bada pacjenta oraz zleca dodatkowe badania. Na podstawie tych danych podejmuje decyzję co do kwalifikacji do znieczulenia i jego najbardziej korzystnej formy. W kwestii pacjentów bólowych zakres działań jest podobny, dodatkowo włączane są odpowiednio dobrane formy terapii.

Czasami w naszym życiu zdarzają się sytuacje, gdy my lub nasi bliscy są chorzy, a z jakichś względów nie mogą dotrzeć do lekarza. Powodów takiej sytuacji jest wiele – brak samochodu, bardzo oddalony ośrodek zdrowia, stan zdrowia osoby utrudniający transport. W tych wszystkich przypadkach najlepszym rozwiązaniem, o ile choroba nie zagraża życiu (wtedy należy wezwać karetkę pogotowia) jest umówienie wizyty domowej.

Zasadniczo ciężko mówić o regule, ale podczas wizyt domowych najczęściej spotkamy się z tymi trzema specjalistami.

  • Lekarz rodzinny – ze względu na specyfikę specjalizacji najczęściej ma kontakt z pacjentami podczas wizyt domowych. Większość ośrodków zdrowia prowadzi taką działalność i właśnie tam zatrudnieni lekarze ich dokonują. Zakres wiedzy i możliwości lekarza rodzinnego pozwalają na przeprowadzenie podstawowej diagnostyki, wprowadzenie leczenie i podjęcie ewentualnej decyzji do konieczności hospitalizacji.
  • Lekarz internista – podobnie jak lekarz rodzinny. W związku z aktualnymi uwarunkowaniami prawnymi możliwe tylko w prywatnym zakresie.
  • Lekarz pediatra – w uproszczenie odpowiednich dwóch specjalistów wyżej, ale w odniesieniu do małych pacjentów.

Jak przebiega wizyta domowa?

Wizyta nie odbiega niczym od tej przeprowadzonej w gabinecie lekarskim. Różne jest tylko miejsce i możliwość dokonania jej całodobowo, bez względu na godziny pracy przychodni.

Przybyły lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu z pacjentem, przeprowadza podstawowe badanie fizykalne. Składają się na niego między innymi osłuchiwanie za pomocą stetoskopu, badania palpacyjne brzucha, oglądanie gardła, badanie węzłów chłonnych i oglądanie skóry pacjenta. Następnie lekarz podejmuję decyzję co do konieczności wykonania dodatkowych badań lub ewentualnej potrzebie udania się do szpitala ze względu na ciężkość schorzenia. Ostatnim krokiem, jeżeli pacjent może zostać w domu i o ile jest to konieczne, jest przepisanie odpowiednich leków i zawsze zalecenie wizyty kontrolnej w ciągu kilku następnych dni.

Leave a reply