Co można, czego nie można robić, jeść w ciąży?

0
1912

Czy w ciąży można zapinać pasy w samochodzie, farbować włosy, robić manicure hybrydowy, uprawiać sport? Te oraz wiele innych pytań zadaje sobie większość przyszłych mam. Wszystkie słyszą dookoła wiele cennych rad jednak większość z nich to szkodliwe mity i przesądy. Dlatego przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czego naprawdę nie wolno ci robić, będąc w stanie błogosławionym.

Jaki sport w ciąży?

Oczekiwanie na pociechę nie musi oznaczać całkowitego braku ruchu. Jednak wiąże się ona z pewnymi niedogodnościami podczas wykonywanych ćwiczeń. Częste zadyszki, większe zmęczenie, skurcze, skoki ciśnienia, zawroty głowy itp. Rosnący brzuch a co za tym idzie, ciężar dziecka zaburza równowagę oraz utrudnia poruszanie, oraz sam trening. Dlatego zestaw ćwiczeń musi być dostosowany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mamie, jak i maluchowi. Jest wiele form aktywności fizycznej dozwolonych dla kobiet w ciąży. Spacer, basen, aquafitness to łagodne ćwiczenia, które pomagają wzmacniać ciało oraz pracować nad oddechem. Nie stanowią żadnego ryzyka dla prawidłowego rozwoju dziecka, jeśli oczywiście uprawiane są z umiarem i rozsądkiem. Więcej o tym, jaki sport można uprawiać będąc w ciąży doradza slowmama.pl.

Czego nie można jeść w ciąży?

Prawidłowe odżywianie w okresie ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka oraz dobrego samopoczucia mamy. W tym szczególnym czasie należy zadbać o właściwe nawyki żywieniowe i zwracać większą uwagę na to, co oraz ile się je.

Będąc w ciąży, kategorycznie nie wolno spożywać następujących produktów:

  • Alkohol

Organizm dziecka jest bardzo wrażliwy, a alkohol dostając się do niego poprzez łożysko, może mieć fatalny wpływ. Nawet spożywany w niewielkich ilościach może spowodować płodowy zespół alkoholowy, którego konsekwencjami może być opóźnienie w rozwoju, niska masa urodzeniowa oraz niewłaściwy rozwój mózgu, oraz zaburzona praca organów wewnętrznych.

  • Papierosy

Powodują zaburzenia sercowo-naczyniowe i mogą również prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

  • Słodycze

Mają dużą zawartość cukru oraz sztucznych dodatków dostarczających pustych kalorii. Nadmiar spożywanych słodkości może prowadzić do cukrzycy ciążowej.

  • Słodkie napoje gazowane

W swoim składzie oprócz cukru zawierają kofeinę, fosforany, konserwanty oraz sztuczne chemiczne barwniki. Nie dostarczają żadnych wartościowych składników odżywczych, a mogą jedynie przyczynić się do znaczącego wzrostu masy ciała.

  • Fast food, sery pleśniowe, surowe mięso, surowe jajka

Dania typu fast food są wyjątkowo niezdrowe i pełne sztucznych wzmacniaczy smaku, które sprzyjają nadwadze oraz otyłości. Sery pleśniowe mogą wywołać listeriozę, czyli chorobę wyjątkowo niebezpieczną dla kobiet w ciąży. Surowe mięso również powoduje listeriozę oraz toksoplazmozę w wyniku czego może dojść do uszkodzenia układu nerwowego u dziecka i wywołać przedwczesny poród. Surowe jajka z kolei zawierają bakterię salmonelli, a to prowadzi do bardzo groźnego w skutkach zatrucia.

Co można robić w ciąży?

Najsłynniejsze zabobony dotyczące farbowania włosów, robienia paznokci u kosmetyczki itp. nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Dlaczego?

  • Farbowanie włosów

Nie ma dowodów na to, że farbowanie włosów szkodzi dziecku. Farba nie wnika w skórę, więc możesz ją stosować bez obaw. Uważaj jedynie na to, aby nie wdychać amoniaku oraz przygotuj się na to, że efekt koloryzacji może być inny od oczekiwanego, ze względu na działanie hormonów.

  • Stosowanie płynów do higieny intymnej

Obecnie dostępne są bezpieczne środki do higieny intymnej dla kobiet w ciąży, które są zdecydowanie bardziej polecane od zwykłego mydła, które może wysuszać śluzówki. Kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży zawierają łagodne składniki, które łagodzą podrażnienia.

  • Bawienie się ze zwierzętami

Jeśli domowe zwierzęta jak pies czy kot są zadbane, czyste wówczas nie stanowią żadnego zagrożenia dla kobiety w ciąży. Oczywiście nie zaszkodzi po głaskaniu czy zabawach umyć ręce. Unikać na pewno musisz bezpańskich zwierząt, które mogą mieć pchły, robaki, a nawet wściekliznę.

Leave a reply