Jakie choroby leczy anestezjolog?

0
1718

Anestezjolog w powszechnej świadomości ludzi jest lekarzem znieczulającym do operacji. W rzeczywistości, zakres jego obowiązków jest o wiele szerszy. W Polsce dodatkowo specjalizacja ta nierozerwalnie połączona jest z Intensywną Terapią (specjalnością lekarską zajmująca się najbardziej wymagającymi pacjentami).

Czym zajmuje się anestezjologia?

Zakres obowiązków anestezjologa jest bardzo szeroki i obejmuje kilka podstawowych dziedzin.

  • Kwalifikacja i znieczulanie pacjentów do nagłych i planowych zabiegów.
  • Leczenie i diagnostyka pacjentów w ramach oddziałów intensywnej terapii.
  • Organizacja w szpitalu zespołów resuscytacyjnych – zespołu takie wzywane są na poszczególne oddziały w momencie, gdy dochodzi do zatrzymania akcji serca pacjenta.
  • Leczenie bólu – ostrego i przewlekłego.

Jakie choroby leczy anestezjolog?

Lekarze anestezjolodzy leczą pacjentów z dwóch zasadniczych grup.

  • Pierwsza, obejmuję pacjentów oddziałów intensywnej terapii. Diagnozowane i leczone są u nich choroby będące stanami bezpośredniego zagrożenia życia. Pacjenci ci najczęściej wymagają sprzętowego wspomagania podstawowych funkcji życiowy – wykorzystywane są respiratory, stację dializ i wiele innych specjalistycznych urządzeń.
  • Drugą stanowią pacjenci bólowi. Szczególnie w spektrum zainteresowań anestezjologów leży ból przewlekły – szczególnie destrukcyjnie wpływający na zdrowie, samopoczucie i rokowanie pacjentów.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u anestezjologa?

W przypadku zabiegu operacyjne, wizyta anestezjologiczna będzie jej obowiązkowym elementem. Jeśli zaś chodzi o indywidualną wizytę, jedynym wskazaniem jest ból, zwłaszcza ten przewlekły.

Leave a reply