Czy depresja u dzieci, młodzieży i młodych ludzi przekreśla wszystko?

0
1780

Depresja u każdego człowieka jest wielkim obciążeniem dla niego i jego bliskich. Zawsze szkoda człowieka niezależnie od tego ile ma lat. Lecz najbardziej żal ludzi młodych stojących na początku swojego życia. I już na wstępie zostaje niejednokrotnie przez los zabrane im to, co inni mają przez całe życie.

Depresja nie przekreśla wszystkiego. Lecz pewne rzeczy przekreśla lub przynajmniej częściowo uniemożliwia ich realizację. I tu przykładem może być związek małżeński. Wielu młodych ludzi marzących o małżeństwie i własnej rodzinie cierpi na depresję. I czy znajdzie się taka osoba, która zignoruje chorobę przyszłego męża lub żony i zdecyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Zapewne zdarzają się takie przypadki. Lecz najczęściej osoba poznająca prawdę wycofuje się z narzeczeństwa. Z kolei utrzymywanie przyszłego męża lub żony w nieświadomości o swojej chorobie nie jest ani moralne, ani dobre dla związku.

Nie jest moralne, bo osoby wchodzące w związek małżeński nie powinny mieć przed sobą tajemnic. Bo ukrycie poważnej tajemnicy unieważnia małżeństwo zawarte przed panem Bogiem, jaki przed urzędnikiem USC. Po drugie ukrywanie dolegliwości nie jest dobre. Gdyż najprawdopodobniej dojdzie do nawrotu choroby i wówczas małżonek lub małżonka czują się oszukani. A poza tym nie wiedząc o problemie nie są wyczuleni na taką okoliczność. I czasem źle się to kończy. Podobna sytuacja jest w karierze zawodowej. Gdy młody człowiek ma chęć jej robienia, są możliwości, lecz nie ma sposobu zmobilizowania się i podjęcia zdania. Często podczas epizodu depresji dochodzi nawet do porzucenia posiadanej pracy i życia w zawieszeniu. Przykładów jest wiele. Wszystkie one paraliżują życie młodego człowieka. I unieruchamiają go na jakiś czas.

Co powinno zaniepokoić?

Lecz co począć, jak badania wykazują, że 2% dzieci cierpi na depresję. A 1/3 nastolatków ma objawy depresji. Szacuje się, że co 5 nastolatek ma zaburzenia psychiczne. Do 15 roku życia są to głównie zaburzenia lekowe. Lecz od 18 roku życia pojawiają się dłuższe epizody depresyjne.
Rodziców lub otoczenie powinien zaniepokoić spadek aktywności u dziecka, brak energii, gorsze oceny, rezygnacja z zainteresowań, niechęć do wychodzenia z domu, brak jakiejkolwiek aktywności, drażliwość, impulsywność, chwiejność nastroju, pobudzenie psychoruchowe lub bezruch, zainteresowanie tematyką śmierci, krytycyzm wobec siebie, zaburzenia snu i łaknienia, przygnębienie, izolacja od rodziny i otoczenia, poczucie bezradności, brak koncentracji, pogorszenie pamięci, nadmierne zmęczenie, brak odczuwania przyjemności, ciągłe znużenie, różne dolegliwości bólowe, nadmierne wyczulenie na punkcie funkcjonowania swojego organizmu, trudności z porannym wstawaniem, a lepsze funkcjonowanie po południu.

Jak zapobiegać depresji u ludzi młodych?

Aby zapobiec depresji u dzieci i młodzieży, a w przyszłości u ludzi dorosłych, bo takimi się one za kilka lat staną trzeba budować stabilność dziecka od urodzenia. Poczucie bliskości z najbliższymi, wsparcie w rodzinie, zgoda i spokój, nie straszenie dziecka, mądre kierowanie dzieckiem, mądre uszczęśliwianie dziecka, rozmowa z dzieckiem na różne tematy dostosowana do wieku dziecka, to wszystko daje szansę na zdrowie psychiczne dziecka teraz i w przyszłości, jako osoby dorosłej.

Leave a reply