Joga jako sposób na stres. Czy skuteczny?

0
1147

Praktykowanie jogi kojarzone jest ze spokojną medytacją i relaksem. Warto jednak wiedzieć, że praktyka jogi to przede wszystkim wzmacnianie i rozciąganie ciała, a relaks i medytacja przychodzą później – wraz ze wzrostem wiedzy i świadomości.

Czym są pozycje jogi?

Pozycje jogi, które nazywane są asanami mają na celu rozciągnięcie i wzmocnienie poszczególnych partii ciała. Szczególnie tych, których na co dzień nie używamy lub które nadwyrężamy. Pozycje wykonuje się w określonej kolejności. Pewne zestawy asan są opracowane dla pobudzenia i dodania energii, a inne dla uspokojenia i przywrócenia równowagi. Nauczyciel prowadzi zajęcia w taki sposób, by pobudzić w trakcie ćwiczeń, a  na koniec wyciszyć swoich uczniów.

Możesz być zaskoczony, że pozycje, które z pozoru wydają się łatwe, wymagać będą sporo siły i spowodują, że się spocisz. Joga to nie tylko leżenie i oddychanie. To często utrzymanie w napięciu dużej grupy mięśni i dość dynamiczna zmiana pozycji. Nauczyciel zawsze dodaje do ćwiczeń instrukcje dotyczące oddechu. To on będzie w przyszłości kluczem do wprowadzania się w stan relaksacji. Zaawansowani adepci  jogi potrafią samym oddechem zwalczyć napięcie i stres.

Oddech sposobem na stres

Dzięki właściwe wykonywanym ćwiczeniom jogi poznasz naturalne sposoby na stres. Praktyka relaksującego oddechu w jodze nazywana jest pranajamą. Opanowanie oddechu pomaga opanować emocje, myśli, koncentrację, nastroje, budować poczucie równowagi ciała i ducha. Pranajama to ćwiczenia i konkretne techniki oddechowe. Polegają na oddychaniu w specjalnym rytmie, budowanie sekwencji wdechów i wydechów. Jogiczne techniki oddychania działają oczyszczająco, uzdrawiająco, wspomagają procesy przemiany świadomości. Według mistrzów jogi świadomy oddech wycisza i zwraca uwagę naszej świadomości na „tu i teraz”.

Po jodze lepiej śpisz

Joga  jest pomocna w walce z bezsennością. Zmniejszony poziom hormonów stresu, endorfiny, które uwalniają się po aktywności fizycznej oraz  lepsze natlenienie nawet głęboko ukrytych mięśni i rzadko używanych stawów. To wszystko ułatwia zasypianie i poprawia jakość naszego snu.

Joga sposobem na stres – relaksujące asany

Za pozycje, które najlepiej przywracają równowagę wewnętrzną i są sprawdzonymi sposobami na stres uważa się:

  1. Tadasana – „pozycja góry”
  2. Adho Mukha Svanasana – „pozycja psa z głową w dół”
  3. Utanasana – „głeboki skłon”
  4. Balasana – „pozycja dziecka”

Leave a reply