Czy stosując dietę low-carb można schudnąć?
Diety niskowęglowodanowe stały się bardzo popularne. Choć mają one różne nazwy, ideą ich wszystkich jest ograniczenie spożycia węglowodanów i skupienie się na innych składnikach odżywczych. Osoby, które stosują taką dietę, szybciej tracą na wadze i łatwiej im to przychodzi. Czy warto rozważyć taki sposób odchudzania?
Czy węglowodany są tuczące?
Jeśli ilość składników pokarmowych w diecie nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb energetycznych danej osoby, to żaden składnik pokarmowy nie jest uważany za tuczący. Zbilansowane diety mogą mieć niską zawartość tłuszczu i węglowodanów. Jeśli jednak zawierają zbyt dużo tłuszczu lub węglowodanów, nie będzie można stracić tkanki tłuszczowej. Nadmiar węglowodanów w diecie nie spowoduje tycia. Jeśli spożywasz zbyt dużo węglowodanów, przytyjesz. Należy również pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu posiłków. Wysoki indeks glikemiczny może prowadzić do nadmiernego wydzielania insuliny. Dotyczy to zwłaszcza węglowodanów prostych, które znajdują się w słodyczach, napojach i deserach z dużą zawartością cukru.
Skąd bierze się skuteczność diety niskowęglowodanowej?
Dieta low-carb może pozytywnie wpływać na metabolizm, który jest odpowiedzialny za magazynowanie energii. Czy jest to spowodowane rezygnacją z węglowodanów? Stosując jakąkolwiek dietę, powinieneś regulować swoje posiłki i kontrolować apetyt. Należy również unikać żywności przetworzonej. Dzięki temu Twoje posiłki będą bogatsze w naturalne składniki odżywcze i pozbawione szkodliwych dodatków, cukru, tłuszczu i innych niezdrowych składników. Osoby, które jedzą więcej tłuszczu i białka, dłużej czują się syte, co może ograniczyć podjadanie i sprawić, że posiłki będą bardziej sycące. Ponadto ketoza, która może być spowodowana znacznym ograniczeniem węglowodanów, może zmniejszyć apetyt, dzięki czemu jemy mniej.
Czy ta dieta jest szkodliwa?
Pamiętaj, że Twoja dieta musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe. Często koncentrujemy się na ograniczeniu węglowodanów, a zapominamy o witaminach i składnikach mineralnych, zwłaszcza jeśli pochodzą one z produktów węglowodanowych. Unikanie produktów węglowodanowych może spowodować spożywanie zbyt dużej ilości białka lub tłuszczu niskiej jakości. W pierwszym przypadku może dojść do uszkodzenia wątroby i nerek. W drugim przypadku zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dieta niskowęglowodanowa może przynieść pożądane rezultaty w jednej sytuacji, ale w innej może przynieść więcej szkody niż pożytku. W pewnych okolicznościach lekarz lub dietetyk może zadecydować o ograniczeniu węglowodanów. Zadba on o to, by dieta przebiegała zgodnie z zaleceniami. Wprowadzanie takich zmian na własną rękę może być ryzykowne.
Czy jedzenie produktów niskowęglowodanowych to dobry pomysł na odchudzanie?
Ograniczenie węglowodanów często ułatwia utratę wagi. Mimo że utrata wagi jest wolniejsza niż w przypadku stosowania zrównoważonej diety, długoterminowe efekty są podobne. Niezbędne jest zachowanie zdrowego bilansu energetycznego. Dieta ta jest czasem zalecana, ale nie powinna być stosowana bez uzasadnienia. Może być niebezpieczna, jeśli jest stosowana w sposób nieprofesjonalny. Dieta o standardowym profilu węglowodanowym może pomóc w utracie wagi. Sukces w odchudzaniu zależy od unikania błędów dietetycznych, obniżenia kaloryczności posiłków, a przede wszystkim od konsekwencji i wytrwałości. Stosując dietę niskowęglowodanową, można liczyć na szybką utratę wagi, jeśli nie nauczymy się jeść do końca życia. Lepiej nie ograniczać swojej diety. Łatwiej będzie trzymać się diety.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.