Dlaczego rehabilitacja w chorobie Parkinsona jest tak ważna?

0
946

Choroba Parkinsona dotyka wielu osób, nie tylko w podeszłym wieku. Poza odpowiednim leczeniem, które jest w stanie spowolnić jej postęp, duże znaczenie ma także właściwa rehabilitacja, dzięki której pacjent może zachować sprawność i samodzielność na dłuższy czas.

O chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona jest chorobą polegającą na zwyrodnieniu ośrodkowego układu nerwowego. Jest to choroba powoli postępująca, samoistna, która obecnie nie jest uleczalna. Występuje ona u około 1% populacji w wieku od 40. do 60. roku życia, natomiast u starszych osób diagnozowana jest częściej.

Objawy choroby Parkinsona są dość zróżnicowane i obejmują one zarówno procesy fizyczne, jak i psychiczne. Początkowo pojawiają się objawy jak spowolnienie ruchów, ich niezgrabność, gorsza koncentracja, depresja, drżenia kończyn. Z czasem u chorego mogą pojawiać się coraz większe trudności, na przykład z utrzymaniem równowagi, wstawaniem z łóżka.

Wczesne udanie się do lekarza i rozpoczęcie terapii za pomocą odpowiednio dobranych leków pozwala na wydłużenie komfortowego życia osoby chorej.

Jak leczy się chorobę Parkinsona?

Obecnie w chorobie Parkinsona stosowane są różne rodzaje metod leczenia, wśród których znajdują się między innymi:

Farmakoterapia

Polega na stosowaniu odpowiednich leków, na przykład jak lewodopa, amantadyna, agonisty receptorów dopaminowych, leki antycholinergiczne, inhibitory COMT, MAO.

Leczenie operacyjne

Stosowane są różne techniki operacyjne, na przykład poprzez uszkodzenie określonych obszarów mózgu, założenia elektrody do głębokiej stymulacji mózgu, prowadzenie przeszczepów tkankowych.

Rehabilitacja

Bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby Parkinsona ma także rehabilitacja, za pomocą której można utrzymać na dłużej sprawność pacjenta. Rehabilitacja w chorobie Parkinsona umożliwia ponadto poprawę funkcji kognitywnych oraz dodatkowo poprawia jakość życia.

Gdzie skorzystać z rehabilitacji w chorobie Parkinsona?

Jako rehabilitacja w chorobie Parkinsona prowadzona jest szeroka gama czynności, do których zaliczają się między innymi:

  • gimnastyka lecznicza
  • fizykoterapia
  • masaże
  • pływanie
  • terapie mowy
  • muzykoterapia

Osoby z chorobą Parkinsona oraz ich bliscy mogą skorzystać z szerokiej gamy zajęć rehabilitacyjnych, które prowadzone są obecnie w różnych ośrodkach, także finansowanych przez NFZ. Niestety, zabiegi finansowane z Funduszu są dość rzadkie, dlatego często konieczne jest dodatkowe korzystanie z nich poza NFZ, czyli za opłatą.

Na szczególną uwagę zasługują turnusy rehabilitacyjne, w trakcie których prowadzona jest rehabilitacja w chorobie Parkinsona. Są one dostępne obecnie w różnych placówkach rehabilitacyjnych na terenie całego kraju. Chory na Parkinsona może wtedy przez całą dobę znajdować się pod opieką doświadczonych specjalistów, korzystać ze specjalnie przygotowanych dla niego zajęć, a jego opiekunowie, na przykład rodzina, mogą skorzystać także z fachowych porad.

Z aktualną ofertą rehabilitacyjną skierowaną do osób z chorobą Parkinsona, także w ramach turnusów, można zapoznać się już teraz w internecie.

Leave a reply