Stomatologia estetyczna – przegląd zabiegów. Kiedy warto?

0
490

W prywatnych gabinetach stomatologicznych można skorzystać z pełnej gamy zabiegów w ramach stomatologii estetycznej. Co warto o nich wiedzieć?

Nie każdy z nas może pochwalić się idealnym uśmiechem. Na szczęście w gabinetach i klinikach stomatologicznych można skorzystać dzisiaj z szerokiej gamy usług w ramach stomatologii estetycznej, aby poprawić swój wygląd.

Stomatologia estetyczna – co to jest?

Pod pojęciem stomatologii estetycznej znajduje się dział, który koncentruje się na estetyce zębów i dziąseł.

Obecnie stomatologia estetyczna pozwala na zniwelowanie wielu różnych niedoskonałości, jakie mogą pogarszać estetykę uśmiechu. Doświadczony stomatolog może wtedy zadbać o to, aby jego pacjent znów odzyskał pewność siebie i zadowolenie ze swojego wyglądu.

W jakich gabinetach dostępna jest stomatologia estetyczna?

Z zabiegów w ramach stomatologii estetycznej można skorzystać wyłącznie w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Nie są one refundowane przez NFZ, dlatego pacjenci muszą zapłacić za nie samodzielnie.

Osobom chcącym udać się do specjalisty jak stomatolog Kraków zapewnia dostęp do wielu gabinetów i klinik, w których dostępna jest szeroka gama zabiegów prowadzonych w trosce o estetyczny wygląd uśmiechu.

Zabiegi stomatologii estetycznej – przegląd

Stomatologia estetyczna obejmuje szereg różnych zabiegów, które pozwalają na poprawę wyglądu zębów i dziąseł. Poniżej znajduje się lista najczęściej wykonywanych procedur:

  1. Wybielanie zębów

Jednym z najchętniej prowadzonych zabiegów stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. To prowadzone w gabinecie stomatologicznym cechuje się przy tym znacznie wyższą skutecznością niż te wykonywane w warunkach domowych.

Gabinetowe wybielanie zębów prowadzone jest w kilku wariantach:

  • wybielanie nakładkowe
  • wybielanie lampą
  • wybielanie laserowe

Wybielanie nakładowe wymaga regularnego noszenia przygotowanych w gabinecie nakładek i pozwala na uzyskanie efektów widocznych po około 2 tygodniach. Z kolei wybielanie lampą i wybielanie laserowe dają natychmiastowe rezultaty.

  1. Licówki porcelanowe

Gdy ząb wymaga odbudowy ze względu na uszkodzenie mechaniczne, na przykład nadłamanie, ma nieforemny kształt lub też jest niepodatny na wybielanie ze względu na duże przebarwienia, można zastosować licówki porcelanowe.

Licówki z porcelany mają postać cienkich nakładek dopasowanych do kształtu zębów. Nakładane są na ich wierzchnia część, zmieniając ich wygląd. Trwała porcelana powoduje, że mogą służyć przez wiele lat.

  1. Bonding

Tańszą alternatywą dla licówek porcelanowych jest bonding. Pod tym terminem znajduje się rodzaj odbudowy wykonanej z użyciem materiałów światłoutwardzalnych – takich samych, które używane są do plombowania zębów.

Bonding pozwala na uzyskanie efektów widocznych już po jednej wizycie w gabinecie, jest przystępny cenowo, jednak nie jest tak trwały jak licówki.

  1. Higienizacja zębów

W ramach stomatologii estetycznej duże znaczenie ma także odpowiednia higienizacja zębów, która polega na usunięciu z nich kamienia i osadów. W efekcie po takim zabiegu zęby są czystsze i wyglądają na bielsze. Higienizacja ma również duże znaczenie w kontekście profilaktyki stomatologicznej, w szczególności chorób przyzębia.

Wykonanie higienizacji zalecane jest przed wybielaniem zębów, aby uzyskać wtedy lepsze rezultaty.

Ponadto wygląd zębów można zmienić także z użyciem zabiegów w ramach innych dziedzin stomatologii:

  • protetyka stomatologiczna – korony, mostki, protezy ruchome
  • implanty stomatologiczne – częściowe i całościowe
  • ortodoncja – w przypadku wad zgryzu i nieprawidłowego ustawienia zębów

Podsumowanie

Stomatologia estetyczna ma obecnie bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwala ona na poprawę wyglądu uśmiechu nawet wtedy, gdy zęby wymagają poważnego leczenia i odbudowy. Dzięki niej każdy może cieszyć się z doskonałych efektów i zapomnie o kompleksach.

Leave a reply