Alergolog – czym się zajmuje i jak może pomóc w alergii?
Lekarz alergolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu alergii u swoich pacjentów. W jaki sposób może on pomóc w leczeniu reakcji alergicznych? Sprawdź!
Alergolog – kim jest?
Alergologia jest dziedziną medycyny, która jest skoncentrowana na reakcjach alergicznych, jakie występują po wystawieniu na działanie czynnika alergizującego. Alergologia bada przyczyny alergii, zajmuje się diagnozowaniem tej dolegliwości, jej leczeniem oraz profilaktyką.
Specjalista w dziedzinie alergologii jest nazywany alergologiem. Z jego pomocy pacjenci mogą skorzystać w gabinetach i poradniach alergologicznych działających w ramach NFZ oraz prywatnie.
Kiedy warto udać się do alergologa?
Alergologa warto odwiedzić w sytuacji, gdy pojawiają się objawy alergiczne. Wówczas specjalista ten może pomóc w określeniu ich przyczyny, a także dopasować najskuteczniejszą metodę leczenia.
Alergia jest dolegliwością, w której organizm nieprawidłowo odczytuje różnego rodzaju obce substancje i traktuje je jako niebezpieczne. Dochodzi wtedy do powstania reakcji immunologicznej oraz wytwarzania przeciwciał, czemu towarzyszy pojawienie się stanu zapalnego.
Wyróżnia się kilka różnych typów alergii:
- alergia wziewna – dotyczy ona substancji dostających się do organizmu przez układ oddechowy, na przykład pyłków
- alergia kontaktowa – związana jest z kontaktem z daną substancją, na przykład może być to alergia na metale, wełnę
- alergia pokarmowa – powstaje na skutek zjedzenia określonej substancji wywołującej reakcję alergiczną, na przykład jak gluten, laktoza, orzeszki ziemne
- alergia na jad owadów – często bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać wstrząs anafilaktyczny
Wśród głównych objawów alergii pojawiają się między innymi łzawienie oczu, kichanie, kaszel, katar, zaczerwienienie skóry, bóle brzucha, biegunki w przypadku alergii pokarmowych.
Gdy zauważane są objawy alergii, warto pomyśleć o udaniu się do lekarza jak alergolog Kraków to miasto, w którym można zapisać się na wizytę do tego specjalisty w ramach NFZ oraz prywatnie.
Jak wygląda wizyta u alergologa?
Wizyta u lekarza alergologa rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, w ramach którego pyta on o pojawiające się objawy, możliwe czynniki, jakie mogą wywołać ich powstawanie, okoliczności ich pojawienia się.
Następnie lekarz zaleca wykonanie testów na alergię, które najczęściej mają formę testów skórnych. Wówczas na skórę nakłada się niewielkie ilości alergenów, a następnie obserwuje się reakcje. Gdy na skórze będzie widoczny bąbel, rumień, wtedy świadczy to o alergii na daną substancję.
Stosowane są także inne testy alergiczne:
- próby ekspozycyjne z użyciem aerozoli do wdychania
- testy na przeciwciała z krwi – oznaczenie poziomu IgE
Jak leczy się alergię?
Alergie mogą być leczone na trzy główne sposoby:
- Unikanie kontaktu z czynnikiem alergizującym. Nie zawsze jednak taka metoda jest możliwa do zastosowania.
- Leki antyhistaminowe, które pozwalają na uniknięcie pojawienia się objawów alergii. Mogą być stosowane doraźnie oraz po pojawieniu się objawów.
- Immunoterapia swoista, czyli tak zwane odczulanie, które polega na wywoływaniu kontrolowanej reakcji na alergen, aby stopniowo uodparniać organizm.
Ubrania logowane dla pracowników można obecnie kupić w wielu sklepach i bezpośrednio u producentów. Atutem jest możliwość zamówienia jej samodzielnie w internecie, czyli nie trzeba wtedy udawać się do producenta osobiście.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.