Pielęgnacja suchej skóry

0
1832

Jeśli twoja skóra jest cienka, szorstka, chropowata i łuszcząca się, a na jej powierzchni łatwo tworzą się drobne zmarszczki, masz nieszczęście posiadać skórę suchą. Suchość twojej skóry wynika przede wszystkim z jej nieprawidłowej budowy. Zbyt rzadkie ułożenie korneocytów prowadzi do zwiększonej utraty wody. Dodatkowo skóra ma zmieniony skład lipidowy i brakuje jej naturalnego czynnika nawilżającego.
Skóra sucha jest podatna na zmiany temperatury, nie lubi zimy, wiatru i długiej ekspozycji na promienie słoneczne. Suchość nasila się też z wiekiem. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry suchej prowadzi do tworzenia się na jej powierzchni pęknięć i złuszczeń. Może to powodować powstawanie bolesnych ran, szczególnie w miejscach takich jak okolica warg czy palce.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Aby utrzymać skórę suchą w dobrej kondycji ważne jest przestrzeganie kilku zaleceń pielęgnacyjnych. Przede wszystkim unikaj mycia się w twardej wodzie i stosowania nadmiaru mydeł i innych detergentów. Do sprzątania używaj gumowych rękawic. Skóra sucha nie lubi się z chlorowaną wodą, dlatego w miarę możliwości ogranicz wizyty na basenie. Ważne jest unikanie bezpośrednich promieni słonecznych, ponieważ dodatkowo nasili to problemy ze skórą. Staraj się także nie nosić ubrań z materiałów syntetycznych.

Czym powinny się charakteryzować kosmetyki do skóry suchej?

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia, dlatego używanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających musi być twoją codzienną rutyną. Szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na odpowiedni skład kosmetyków. Preparaty, które wybierzesz powinny:

  • nie zawierać alkoholu oraz substancji zasadowych
  • mieć neutralne pH
  • dostarczać odpowiednią ilość ceramidów i witamin z grupy A, C, E oraz związków tłuszczowych, które pomogą odbudować naturalny płaszcz lipidowy skóry.

Warto sięgać po kosmetyki naturalne i kosmetyki bio, które zawierają tylko składniki naturalne i duże ilości witamin oraz przeciwutleniaczy, a pozbawione są niepotrzebnie obciążających skórę konserwantów. Odpowiednio dobrany krem do twarzy i balsam do ciała potrafią zdziałać cuda. Przy kąpieli warto używać emolientów. Można je dodawać do wody w wannie lub nakładać na skórę rękawicą i spłukiwać nadmiar prysznicem. Po kąpieli należy używać olejków nawilżających. Kilka razy w tygodniu możesz także zastosować peeling, który zetrze zrogowaciały naskórek. Latem koniecznie pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem.

Wszystkim nam zależy, aby nasza skóra była gładka i rozświetlona. Cera sucha jest problematyczna jednak jej prawidłowa pielęgnacja poprawi jej wygląd, a co za tym idzie też twoje samopoczucie.

Leave a reply