Jak poradzić sobie ze stresem?

0
1409

Wszyscy wiemy, że stres może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Nadal trwają badania nad tym, w jaki sposób stres jest powiązany z chorobą i może skrócić nasze życie. Co możesz zrobić ze stresem? Oczywiście istnieje mnóstwo sugestii dotyczących umiejętności odnowy biologicznej i zarządzania czasem, aby pomóc w zapobieganiu niektórym stresorom, zanim one wystąpią. Niezbędne jest prawidłowe odżywianie, regularne ćwiczenia, solidna sieć wsparcia, pozytywne nastawienie i sen. Ale nie wszystkie stresory można przewidzieć lub zaplanować. Oto kilka prostych wskazówek, jak zmniejszyć stres poprzez aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, gdy czujesz, że czujesz się wyjątkowo niespokojny lub gotowy do zamknięcia.

Przejść się

Idź na spacer, najlepiej na świeże powietrze. Nie ma znaczenia, czy jest to idealnie słoneczny dzień, czy nie. Jeśli pada deszcz, chwyć parasol. Jeśli jest zimno, spakuj się. Chodzi o zmianę scenerii, która pomaga zmienić ramy poznawcze i emocjonalne. Idź energicznie, jeśli możesz zwiększyć produkcję endorfin niszczących stres. Jeśli możesz udać się na siłownię lub pobiegać, zrób to. Jeśli jesteś uwięziony w biurze i nie możesz uciec na zewnątrz, po prostu wstań i ruszaj się. Idź napij się wody. Po powrocie będziesz prawdopodobnie w znacznie bardziej produktywny i zdrowy sposób myślenia.

Uzupełnij swoje ciało odżywkami uzupełniającymi

Stres wyczerpuje nasze ciała z kilku ważnych witamin i minerałów. Podczas stresującego wydarzenia i po nim nasze ciała muszą przywrócić te niezbędne witaminy i minerały. Ale jak kuszące jest sięganie po to, co ma pod ręką, szczególnie te pocieszające słodkie przekąski, wypieki, frytki, przetworzone dania gotowe i napoje zawierające kofeinę! Jak można się domyślić, te „dobre samopoczucie” żywność i napoje szybko prowadzą do załamania nastroju i energii, pogarszając objawy stresu. Zamiast tego spójrz na potrawy z kwasami tłuszczowymi Omega-3, aby poprawić nastrój i samopoczucie. Najlepszymi źródłami są tłuste ryby (łosoś, śledź, makrela, sardele, sardynki) siemię lniane i orzechy włoskie. Możesz nawet przekąsić na (bardzo) małej ilości ciemnej czekolady. Zobacz także złożone węglowodany, takie jak warzywa, produkty pełnoziarniste i naturalnie słodkie owoce. Pij dużo wody i spróbuj herbaty ziołowej.

Weź głęboki oddech

Biorąc głęboki oddech, jest to niezwykle skuteczna strategia w sytuacji stresu. Zmiany fizjologiczne podczas stresujących sytuacji mogą prowadzić do szybkiego, płytkiego, nieregularnego oddechu. Powolne, głębokie, regularne oddychanie jest oznaką relaksu. Możesz nauczyć się kontrolować swoje oddychanie, aby naśladowały relaksację, ćwicząc proste ćwiczenia oddechowe. Istnieje wiele narzędzi, które mogą poprowadzić cię przez ćwiczenia oddechowe z przydatnymi technikami, które można ćwiczyć codziennie i opanować do stosowania w stresujących sytuacjach.

Medytować

Medytacja może spowolnić tętno, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć tempo oddychania i poziom adrenaliny we krwi, zmniejszyć zużycie tlenu w ciele i zmienić temperaturę skóry. Nie musisz padać na podłogę i uderzać w swoją najlepszą pozycję do jogi, aby medytować, choć zawsze jest to opcja. Istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, nawet gdy siedzisz przy biurku w pracy. Spróbuj powtórzyć pozytywną mantrę, na przykład „To minie”, „Mam informacje i umiejętności, których potrzebuję”, „Robię świetną robotę, stojąc przed tym wyzwaniem”, „Jestem dokładnie tam, gdzie powinienem być”. Możesz także przeczytać inspirujący cytat lub wiersz lub zamknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczny i które przynoszą ci radość – wszystko, co prowadzi twój umysł do bardziej zrelaksowanego i obecnego stanu świadomości.

Rozciągnij się

Większość z nas nie potrzebuje czasu na rozciąganie. Jednak rozciąganie ma wiele zalet, w tym zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę koordynacji mięśni oraz zwiększenie krążenia, poziomów energii i zakresu ruchu w stawach. Zestresowane mięśnie są napięte. Ucząc się rozluźniać mięśnie, będziesz mógł wykorzystać swoje ciało do rozproszenia stresu. Możesz to zrobić ćwiczenia rozciągające tam, gdzie chcesz uwolnić napięcie i poczuć relaksację od twarzy do stóp.

Chociaż można się spodziewać pewnego stresu, który może nawet stanowić zdrowy czynnik motywujący, przedłużający się lub osłabiający stres jest niebezpieczny dla zdrowia. Pozostając wiernymi zdrowym nawykom i działaniom, które zapobiegają stresowi lub go redukują, możemy powstrzymać niezdrowy stres. To pozwala nam zamiast tego realizować nasze indywidualne pasje i prowadzić zdrowe, wypełnione celami życie.

Leave a reply