Jakie problemy skórne możesz wyleczyć u dermatologa?
Masz problemy ze skórą na twarzy albo na ciele? A może wypadające włosy? Pomyśl o udaniu się do dermatologa, który ma duże doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób dermatologicznych. Kiedy warto się do niego wybrać? Oto wskazania, o których warto pamiętać!
-
Zmiana wyglądu znamion
Gdy masz znamiona na skórze i zauważasz, że w ostatnim czasie uległy on zmianom, warto wtedy pomyśleć o wizycie u dermatologa. Może okazać się, że dotychczas niegroźny pieprzyk zaczął przeobrażać się w raka skóry – czerniaka.
Alarmujące są wtedy objawy dotyczące znamienia jak:
- zmiana wielkości
- zmiana koloru
- krwawienie
- sądzenie się ropy
- zmiana faktury
Podczas wizyty dermatolog będzie mógł wtedy dokładnie zbadać znamię z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, czyli dermatoskopu. Za jego pomocą może on dokładnie zbliżyć znamię i sprawdzić jego strukturę. Podejrzane znamiona najczęściej są wycinane i wysyłane do dalszego zbadania.
-
Przesuszenie i łuszczenie się skóry
Zauważasz, że skóra na twarzy lub ciele zaczyna się mocno przesuszać i łuszczyć? Towarzyszą jej także objawy jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie? W takim przypadku także warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy dermatologa.
Nadmierna suchość skóry może mieć zróżnicowane przyczyny, między innymi może być ona powiązana z nieprawidłową pielęgnacją, ale także może być objawem chorobowym. Łuszczenie się skóry, jej swędzenie są między innymi objawami AZS – atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy.
Leczenie tych dolegliwości polega głównie na stosowaniu odpowiednich kosmetyków, które mają działanie łagodzące i mogą zregenerować skórę i zapobiec pojawianiu się kolejnych zmian.
-
Nadmierne przetłuszczanie się skory i trądzik
Łojotok, czyli nadmierne przetłuszczanie się skóry w połączeniu z trądzikiem to bardzo częsty objaw występujący nie tylko u nastolatków, lecz także u osób dorosłych.
Dolegliwości ten najczęściej są efektem nieprawidłowej, zaburzonej gospodarki hormonalnej, dlatego konieczne jest wtedy wykonanie odpowiednich badań poziomów hormonów, by określić, czy rzeczywiście to on są powodem.
Dobry dermatolog w Krakowie pomoże także w dobraniu odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Należy pamiętać wtedy o tym, że skóra ta nie powinna być przesuszana, na przykład z użyciem kosmetyków z alkoholem, ponieważ może dać to odwrotny efekt.
-
Wypadanie włosów
Z wypadającymi włosami również warto udać się do dermatologa, a najlepiej do tego specjalisty, który dodatkowo zajmuje się trychologią, czyli właśnie chorobami włosów.
Wypadanie włosów ma różne przyczyny, na przykład towarzyszy niedoczynności tarczycy oraz innym zaburzeniom hormonalnym, może być efektem schorzeń jak łysienie plackowate czy też niedoborami witamin i minerałów w diecie.
-
Zaczerwienienie skóry
Gdy skóra jest przez długi czas zaczerwieniona, może świadczyć to o jej miejscowym zapaleniu, ale również dolegliwościach jak grzybica.
Wizyta u dermatologa pozwoli na określenie przyczyny dolegliwości. Dermatolog wskaże wtedy, jak należy pielęgnować skórę i będzie mógł również przepisać odpowiednie leki, na przykład zawierające składniki o działaniu przeciwgrzybiczym czy sterydy.
Powyższe rodzaje objawów, jakie warto skonsultować z dermatologiem, to tylko wybrane, ponieważ dolegliwości dermatologiczne mają również szereg innych symptomów. Gdy zatem zauważane są zmiany widoczne na skórze, warto udać się do lekarza, który będzie mógł dokładnie się z nimi zapoznać, postawić trafną diagnozę, a następnie rozpocząć leczenie.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.